Pressiteade: Pärnu lühirada Muhu Väina regatil pakkus sportlikku põnevust nii purjetajatele kui pealtvaatajatele | 18 juuli 14, piret.salmistu

Tänaseks on A. Le Coq 57. Muhu Väina regatist läbitud 2/3 ehk kuuest etapist neli. Esimene etapp peeti Kärdla lähistel, teine etapp viis jahid Kärdlast Kuivastusse, kolmas Kuivastust Pärnusse ja neljas, vaieldamatult kõige vaatemängulisem etapp peeti eile Pärnus – lühirajal.
Võistlus peeti kahel rajal ja korraga võistles väikesel alal koos 116 jahti. See on kahtlemata vaatepilt, mida näeb harva ja et seda võimalikult paljudele pakkuda, said huvilised laevaga Runö suisa kahes osas seda merele vaatama minna ning Delfi TV tegi kogu võistlusest Kalev Vapperi poolt kommenteeritud otseülekande. Huvi oli suur ja Runö oli mõlemaks väljumiseks huvilisi pilgeni täis.

Purjetajate oskused ja taktika pandi lühirajal proovile tingimustes, kus tuli sooritada tihedalt manöövreid pöördemärkides ning olla silm silma vastu konkurentidega ja seda kolme ca 40-minutilise sõidu jooksul. Ilmaolud oli pea ideaalsed - samas oli eilsel võistluspäeval päris hulgaliselt ka materiaalosa purustusi nii mitmelgi jahil – murdus mast, kaotati rool, põrkuti kokku, rebenesid purjed. Kokku peeti purjetajate keeles 3 „vorsti“ ehk 3 sõitu vastutuule-allatuule rajal, igaüks pikkusega ca 3,5 miili ORC klassi jahtidel ja 4 miili LYS klassi jahtidel ja Folkbootidel.


Suurimad jahid Pärnu lühiraja stardis - foto Piret Salmistu

Purjetajad ise olid eilse väga sportliku ja põneva päevaga väga rahul. Erinevalt pikkadest avamereetappidest on lühirajasõit hästi tehniline ja palju manöövreid nõudev, kuna pöördemärke tuleb ühe võistlussõidu jooksul võtta korduvalt ja kõige optimaalsema teekonna läbimiseks tuleb kordi ja kordi pautida ja halssida. Seda et roolimeeste adrenaliin ja võistluspinge on laes näitas ka kasvõi fakt, et kõige suuremate jahtide teise võistlussõidu start õnnestus alles kolmandal korral – kahel esimesel korral oldi liiga rutakad ja karistuseks valelähe ja vajadus kogu stardiprotseduuri uuesti alustada.

Vaata täismahus Delfi TV salvestust Pärnu lühirajalt
Pärnu pildigalerii - fotod Piret Salmistu

Pärnu lühiraja esikolmikud gruppide kaupa – sulgudes kolme peetud sõidu kohapunktid ja lõpp-punktisumma, mis koondarvestuses teisendati siis juba kohapunktideks.
ORC I
1. Spirit, Juss Ojala, Dago - (4-3-1) 8 p
2. Sugar 2, Erki Melts, Pärnu YC (3-1-6) 10 p
3. Forte, Jaak Jõgi, Kalev YC (1-5,5-5) 11,5 p
ORC II
1. Jazz, Risto Riim, Kalev YC (1-3-1) 5 p
2. Elisa Passione, Sven Heil, Kalev YC (3-1-4) 8 p
3. My-Car, Andres Laul, Kalev YC ( 4-2-3) 9 p
ORC III
1. Edasi, Koit Pauts, Haapsalu YC (2-1-2) 5 p
2. Minni, Andres Aavik, Kalev YC (1-3,5-1) 5,5 p
3. Prizrak, Dmitrii Mostovoy, Moskva (3-3,5-3) 9,5 p
ESTLYS I
1. Mia, Jaanus Talp, Kalev Jahtklubi (1-2-4) 7p
2. Fanatic, Ain-Eke Jalasto, Kalev Jahtklubi (3-1-3) 7 p
3. Sylvia, Aare Kööp, Kalev Jahtklubi (4-3-2) 9 p
ESTLYS II
1. Vesikaar, Tanel Tamm, Kalev Jahtklubi (8-3-2) 13 p
2. Brigitta, Mikk Metstak, Kalev Jahtklubi (8-3-2) 13 p
3. Liliann, Margus Beljakov, Saaremaa Merispordi Selts (4-5-5) 14 p
ESTLYS III
1. Luisa, Henry Viiret, Haapsalu Jahtklubi (1-1-1) 3 p
2. Frida, Andres Kõnd, Kalev Jahtklubi (4-6-5) 15 p
2. Mercurius, Margus Tasa, Saaremaa Merispordi Selts (2-8-6,5) 16,5 p
Folkboot
1. Tuuli, Olev Oolup, Haapsalu Jahtklubi (1-1-1) 3 p
2. Greta, Mikk Köösel, Kalev Jahtklubi (2-2-3) 7 p
3. Topu, Pertti Neero, Kalev Jahtklubi (3-3,5-2) 8,5 p

Pärast nelja peetud etappi hakkavad kujunema liidrid ja esikolmikud, kuid midagi kindlat ei ole enne, kui viimase etapi finish on sulgunud ja tulemused arvestatud. Pärast viie etapi läbimist läheb ka tulemustes kõige halvema sõidu tulemus mahaarvamisele, mis omakorda segab kaarte ja muudab tulemusi.


Forte (Kalev JK)  ja Spirit  (Dago JK) Pärnu lühiraja finishis - foto Piret Salmistu


ORC II grupi jahid Pärnu lühiraja stardis - foto Piret Salmistu


Jaht Edasi (Haapsalu JK) Pärnu lühiraja finishis - foto Piret Salmistu


LYS klassi jahid Pärnu lühiraja stardis - foto Piret Salmistu

Suurimate jahtide ORC I grupis on liider Forte (Kalev JK) 8 punktiga, võrdselt 14 punkti on teisel kohal oleval ORC II grupi jahid Pärnu lühiraja stardis - foto Piret SalmistuSpiritil (Dago JK) ja kolmandal kohal oleval Reval Café’l (Kalev Jahtklubi). ORC II grupis juhib 11,5 punktiga Bossanova (Kalev JK), 14 punktiga järgneb Merepärl (Pärnu JK) ja Jazz (Kalev JK). ORC III grupis hoiab liidripositsiooni Edasi (Haapsalu JK) 8 punktiga, punkti kaugusel jääb Leedu jaht Tango ja 14 punkti on kolmandal kohal Kadril (Saaremaa Merispordi Selts). ESTLYS I grupis on suure edumaa konkurentide ees tekitanud Tessa, kellel on 9 punkti. 17 punkti on teisel kohal Sylvial ja 21 punkti Mial (kõik Kalev JK jahid). ESTLYS II grupis on küllalt kindel liidripositsioon 6 punktiga Vesikaare käes (Kalev JK), võrdselt 17 punkti on teisel kohal oleval Läti jahil Arabella ja Liliannil (Saaremaa Merispordi Selts).  ESTLYS III grupis juhib 8 punktiga Frida (Kalev JK), 13 punkti on Luisal ja 15 punkti Auroral (mõlemad Haapsalu JK). Folkbootide klassis on liider 5 punktiga Tuuli (Haapsalu JK), teisel kohal on 8 punktiga Greta (Kalev JK) ja kolmandal 14 punktiga Topu (Kalev JK).

Kolmapäeva õhtul autasustati Pärnu Jahtklubis nii Kuivastu-Pärnu kui ka Pärnu etapi parimaid. Auhinnad olid etappidele välja pannud vastavalt Loodus Invest ja Saaremaa Juust ning Dermoshop ja Joogikuller/Sailor Jerry.  Õhtu sadamas jätkus mõnusa õhtusöögiga, kus avasõnad lausua Pärnu linnapea Toomas Kivimägi ning purjetajaid tervitasid ka Pärnu Jahtklubi kommodoor Jüri Sõber ning Pärnu Jahtklubi eks-kommodoor ja tänane Eesti Jahtklubide Liidu president Egon Elstein. Õnnitleti Norrast X-41 klassi MMilt Eestisse pronksmedaleid toonud jahi Technonicol meeskonnaliikmeid ja ekraanilt sai üle vaadata oma päevased manöövrid merel ning õhtule pani ägeda punkti pidu ansambli Regatt saatel.

Neljapäeva, 17. juuli hommikusse jagub veel sadamamelu – maha peetakse „vanade kalade“ võistlus RS Fevadel ja A. Le Coqi miniregatt. Avatud on regatiküla erinevate teenuste ja tegevustega. Õhtul kell 18 algab regati pikim ja kõige erilisem etapp, mis viib jahid suvepealinnast regati lõpp-punkti, oma 120. sünnipäeva tähistavasse Roomassaare sadamasse ja purjetatakse peamiselt öistes tingimustes. Roomassaarde jõuavad jahid pärast 70-95 meremiili läbimist ja sõltuvalt tuuleoludest reede varahommikuks või hiljem. Reede on regatilistele puhkepäev, toimub pikima etapi võitjate autasustamine ning Roomassaare sadama 120. sünnipäeva tähistamine. Õhtule Roomassaare sadamas annab hoogu juurde ansambel Friday.