AJAKIRI PAAT: 2014. aasta Muhu Väina regati distants viib purjetajad taastatud Kärdla sadamasse Hiiumaal | 04 jaan 14, piret.salmistu

Ajakirja PAAT talvenumbris vaadatakse juba 2014.a suvesse, mil 12.-19. juulini toimub 57. Muhu Väina regatt, mille distants viib jahid kevadel taasavatavasse Kärdla sadamasse.

Ajakirja PAAT talvenumber

57. Muhu Väina regatini 2014. aasta juulikuus on jäänud aega veel pea kaheksa kuud, kuid avamerepurjetajad nii Eestis kui ka kaugemal piiri taga saavad hakata oma puhkuseplaane tegema, et tingimata osa võtta suurimast purjetamissündmusest Eestimaa suves. Eesti pikimate traditsioonidega avamereregatt peetakse 12.-19. juulil. Aasta-aastalt osavõturekordeid püstitades toob regatt enam kui 110 jahi purjede alla 700 purjetajat Eestist, Lätist, Leedust, Venemaalt, Soomest ja Rootsist. Sedakorda saab regatt toimuma marsruudil Haapsalu-Kärdla-Kuivastu-Pärnu-Roomassaare. Võrreldes 2013. aasta distantsiga on erinev vaid sadam Hiiumaal – Heltermaa asemel peatutakse kevadel taasavatavas Kärdla sadamas.


Soovides kaasa aidata purjetamistraditsioonide taaselustamisele Kärdla sadamas, otsustasid Muhu Väina regati korraldajad 2014.a regati tuua ka sellesse sadamasse.  Sadama taastamise eestvedaja, jahtlaeval Martha juba kaks korda ümber maailma seilanud Hillar Kukk räägib Muhu Väina regati ootusest: „Kevadel 2014 taasavatav 60 kaikohaga kaasaegsetele standarditele vastav Kärdla sadam muudab Hiiumaa pealinna mereäärsest linnast jälle merelinnaks, mille üheks loomulikuks osaks on purjetamine. Muhu Väina regatt on Kärdlasse väga oodatud ja heatasemelisse  vastuvõttu panustab ka Hiiu Vallavalitsus. Ikka selle nimel, et üha rohkem purjetajaid sooviks siia tagasi tulla.“


Ka 2013.a suurimate jahtide grupis Muhu Väina regati võidu Hiiumaa klubisse DAGO toonud jahi Amserv kapten Juss Ojalal on põhjust rõõmustamiseks: „See on meie kui Hiiumaa purjetajate jaoks kauaoodatud sadam,  millest oleme unistanud juba 20 aastat. Svertpaadiga sõites oli meie igakevadine ülesanne koos treener Ott Epneriga uut kaid ehitada, et paadid  jälle vette saaks, sest jää oli talvel oma töö teinud. Aastaid hiljem kui avanes võimalus kokku panna Hiiumaa ja Pärnu noortest avamerejahi  meeskond, sai meie jahi koduklubiks just DAGO. Selle otsuse taga oli suur soov tähelepanu juhtida Kärdlale ja Hiiumaale. Kindlasti saab see olema meie jaoks väga meeliülendav hetk kui esimest korda Kärdla sadamasse sisse purjetame ja jahilt kaile astume!“ Samadel põhjustel valis oma koduklubiks DAGO ka jahtlaev Olympic, millel purjetab samuti Hiiumaa mehi, kes sel aastal Muhu Väina regatilt oma klubile suurimate jahtide grupis ORC I kolmanda koha tõid.


Haapsalust viib esimene etapp jahid Kärdla sadamasse Hiiumaal, sealt edasi Muhumaale Kuivastusse ning siis Pärnusse, kuhu jäädakse suisa kolmeks päevaks. Kõige rohkem pakub elevust kindlasti Pärnu lühirajasõit vastutuule-allatuule rajal. Sel aastal Pärnus esmakordselt toimunud lühirajavõistlus sarnanes väga avamerepurjetamise suurvõistluste formaadile ning pakkus võimaluse seda sündmust jälgida ka pealtvaatajatele parvlaevalt Runö. Sama formaadi lihvimine saab toimuma ka 2014. ja 2015.a Muhu Väina regati raames, et parimal moel valmis olla 2015. aastal Pärnus toimuvateks Euroopa Meistrivõistlusteks avamerepurjetamise ORC klassis. Regati pikim etapp purjetatakse osaliselt öistes tingimustes ning teekond viib Pärnust regati lõppsadamasse Roomassaares. Viimane etapp sõidetakse Roomassaare lähistel ning põnevale ja pingelisele nädalale paneb väärika punkti parimate autasustamine Roomassaare sadamas.


Nädala kestva avamereregati korraldavad ESS Kalev Jahtklubi, Pärnu Jahtklubi ja Saaremaa Merispordi Selts koostöös Eesti Jahtklubide Liiduga.


Tekst ja pildid: Piret Salmistu, Kalev Jahtklubi