A. Le Coq 59. Muhu Väina regatil läbi aegade rekordarv osalejaid - viiest riigist 118 jahti ja ligi 700 purjetajat | 08 juuli 16, piret.salmistu

10. juulil algab Pärnus Eesti vanim ja suurim purjeregatt – A. Le Coq 59. Muhu Väina regatt. Tulihingelised purjetajad planeerivad oma suvepuhkust Muhu Väina regati kuupäevade järgi  ja see kauaoodatud aeg on nüüd käes. Regatt algab pühapäeval, 10. juulil Pärnus ning viib siis jahid läbi Kihnu saare, Haapsalu  ja Kärdla sadamate Tallinnasse Kalev Jahtklubisse Pirital, kus reedel-laupäeval, 15.-16. juulil ollakse osa Tallinna Merepäevade merel toimuvatest sündmustest. Kalev Jahtklubis Pirital, mis on regati lõppsadamaks, toimub laupäeval ka regati võitjate autasustamine ja regati pidulik lõpetamine. Tallinnas on huvilistel võimalik laevaga Katharina merele minna lühiraja sõite vaatama ning kaasaelajad saavad Pärnus, Kärdlas ja Tallinnas toimuvaid meresündmusi jälgida ka otseülekandena veebist, mida toob huvilisteni regati meediapartner Postimees/Eesti Meedia.

Aina kindlamalt kuulub pea seitsmesaja purjetaja  üks terve juulikuu nädal merele, tuultele, lainetele, meresõpradele ja mõnusale koosolemisele purjetades Eesti vetes ja väisates Eesti sadamaid. Nii ka sel aastal. 102 jahti Eestist, 10 Venemaalt, 4 Lätist, 1 Soomest ja 1 Leedust 680 purjetajaga pardal selgitavad nädala jooksul endi hulgast parimad kolmes klassis ja seitsmes võistlusgrupis. Regatil selguvad Eesti avamerepurjetamise meistrid klassides CDL< 8 (maakeeli ORC väikeste jahtide grupp) ja Folkboot, kus viimases sel aastal samuti rekordarv, ehk 18 meeskonda võistleb.


A. Le Coq 58. Muhu Väina regatt 2015 Tallinna lahel - foto Piret Salmistu


Mis, kus, millal?

9.-10. juuli nädalavahetusel näeb Pärnu Jahtklubi sadamasse erakordselt suurt hulka jahte. Näiteks  Tallinnast toob väiksemad jahid Pärnusse neljapäeval algav, sel aastal esimest korda korraldatav Autoeksperdi Iron Butt regatt – ikka selleks, et koos on vahvam ja toredam purjetada. 


A. Le Coq 59. Muhu Väina regati avavad laupäeval, 9. juulil kell 19:00 Eesti Jahtklubide Liidu president Egon Elstein ja Pärnu abilinnapea Rainer Aavik. Pärast avamist oodatakse kõiki SAXFEST kontsertidele, kus esinevad Villu Veski ansambel ja James Werts World Project. Pühapäeva pärastlõunal antakse A. Le Coq 59. Muhu Väina regatile start Pärnu lahel, mida saab otseülekandena jälgida Postimehe veebiportaalist postimees.ee. 


Esimene 25-40-miili pikkune Helly Hansen/Sportland etapp viib purjetajad Kihnu saarele. Kihnu sadamat väisas Muhu Väina regatt viimati 2009.aastal, kui jahte ca 70 ümber osales. SL Marinas aktiivse sadamate uuendamise protsessi käigus on Kihnu sadam sootuks uue näo saanud, kus lisaks uutele sadamakaidele ja sildadele ka purjetajate suureks rõõmuks uus ja uhke sadamahoone on püsti pandud. See kõik võimaldab regati laevastikul kenasti Kihnus peatuda.


Kihnust edasi viib purjetajate tee 60-80-miilisel Mount Gay Rum/ Dermoshop etapil sadamalinna Haapsallu, kus regatiga viimati 2013. aastal oldi. Haapsalu linn on regati viibimist linnas alati suure innuga toetanud ja nüüd mõneaastase pausi järel on linnal ja linnarahval taas põhjust purjetajate vastuvõtuks valmistuda.


Haapsalust läheb regati distants 30-45-miilise Loodusinvesti etapiga Kärdlasse. Eelviimaseks  regati peatuspaigaks on viimase kahe aastaga tundmatuseni muutunud Kärdla sadam, mis saare inimesi aina sagedamini on pannud mere poole vaatama, sest aktiivne sadamaelu on „liiklust“ saarel oluliselt muutnud. Seda on tõestanud ka spetsiaalselt Muhu Väina regati sealviibimise ajaks erisündmuste korraldamine sadamas – ikka selleks et purjetajatel oleks seal mõnus ja saarerahval põhjust seal olla.


Kärdlasse jäädakse kaheks päevaks ning kohalike ja ka meediapartner Eesti Meedia/Postimehega koostöös kannab üks etapp seal ka Postimees Kärdla Näkimadala regati nime. Vastupidiselt möödunud aastale, kus regati esimesel päeval Tallinnast tugevas vastutuules Kärdla suunas krüssati, peaks selle aastaaja tüüpilised läänetuuled aitama jahid mõnusas taganttuules kõige pikema, 70-90-miilise Musto etapiga regati lõppsadamasse Tallinnas, Kalev Jahtklubis.


Muhu Väina regati  viimased päevad Tallinnas langevad kokku Tallinna Merepäevadega, mida Tallinna Linn sel aastal ka Piritale laiendab. Suuremad mõõtmed saanud Kalev Jahtklubi akvatoorium ja sadamaala pakuvad regati lõppsadamas igakülgselt mõnusat olemist ja toredat regatiküla koos meeleoluka kaldaprogrammiga.


Reede, 15. juuli on pärast regati pikima, ka öösel toimuva etapi läbimist purjetajatele nö puhkepäev, kuid õhtul kutsutakse nii jahte kui ka pealtvaatajaid osa saama eskaadrisõidust ning suurejoonelisest Tallinna Merepäevade Mereparaadist, kus sellel aastal on osalejatena kirjas kahemastiline prikk Tre Kronor Rootsist, kahemastilised puujahid Astrid ja Inga Soomest ning Eesti Ajalooliste Laevade Seltsi alused ning paljud teised. Postimees teeb põnevast sündmusest ka otseülekande.


Regati viimane, Bosch Talllinna lühiraja etapp/Tallinna ring toimub laupäeval, 16. juunil Tallinna lahel ja huvilised saavad seda vaatama minna laevaga Katharina, mis väljub kell 10.30 Lennusadamast. Postimehe otseülekanne toob regati lõpufiniši kätte ka kaldalolijatele. 


A. Le Coq 59. Muhu Väina regati parimad saavad pärjatud laupäeva õhtul Kalev Jahtklubis. Täpsema ülevaate kõikides sadamates toimuva kohta leiab regati veebilehelt http://muhuvain.ee/regatt2016/uritused


Kogu regatt on jälgitav reaalajas ka internetist, kuna jahid kannavad GPS-jälgimisseadmeid. Kõik meresõbrad ja huvilised on oodatud sadamatesse regatimelust osa saama - see on nii purjetajatele kui ka külalistele tasuta.  Kõike regatil toimuvat – nii otseülekandeid, reaalajas jahtide liikumist, kaldamelu, jutte purjetajatega ja purjetajatest, tulemusi, fotosid ja palju muud - on kõige operatiivsem jälgida meediapartner Postimehe portaali Purjetamine/Muhu Väina regatt alamlehel. ning igapäevaselt ka Postimehe paberlehest.


A. Le Coq 58. Muhu Väina regatt 2015 Pärnu lahel - foto Piret Salmistu


Tiitlite kaitsjad, favoriidid ja uued tulijad


Võisteldakse kolmes klassis (ORC, ESTLYS ja Folkboot) ning seitsmes grupis. Punktiarvestust ORC gruppidele peetakse Performance Line Offshore/Inshore (korrigeeritud aeg saadakse lahutades sõidule kulunud aja ja jahi avamere ajakoefitsiendi korrutisest distantsipikkuse ja avamere distantsi koefitsiendi korrutis) meetodi järgi. ESTLYS gruppides kasutatakse parandatud aja arvutamiseks aeg-ajale meetodit.


Et rahvusvahelist praktikat järgida, mille põhjal on ORC klassi avamerepurjetamise võistlusformaat orienteeritud pigem sooritusele lühirajal, ei anta juba kolmandat aastat ORC klassis välja Eesti meistri tiitleid Muhu Väina regatil, vaid sel aastal jagati need juba välja enne jaanipäeva toimunud ORC klassi Eesti ja Soome Meistrivõistlustel ühisregati Baltic Offshore Week raames. Viimane oli formaadilt sarnane ORC klassi rahvusvahelistele tiitlivõistlustele. Vaid väikese ORC III grupi, ehk tehnilise nimega CDL £ 8 jahid selgitavad Muhu Väina regatil Eesti meistri. Folkboodid sõidavad klassisõitu ehk kes ees, see võitja ja parim meeskond pärjatakse ka Folkboot klassi Eesti meistri tiitliga.
Osavõtvate jahtide nimekiri muhuvain.ee/regatt2016/osavotjad


ORC grupp, kus vastavalt osavõtvate jahtide arvule ja suurustele jagatakse kaheks grupiks suuremate jahtide osas alles viimasel registreerimispäeval Pärnus, on osavõtt sel aastal veidi väiksem. Nimelt algavad kohe A. Le Coq Muhu Väina regatile järgneval nädalal Kopenhaagenis ORC klassi avamerepurjetamise maailmameistrivõistlused ja kümmekond tubli meeskonda on jahtidega juba Taani poole teel või sinna teele asumas. Nende hulgas ka 2015.a regati võitja ja 2014.a Eesti ja Soome ORC A grupi meister suurimate jahtide, ORC I grupis – Dagö Jahtklubi jaht Olympic Tiit Vihuli meeskonnaga, samuti kolmanda koha saanud Kalev Jahtklubi jaht Reval Cafè Elisa Sailing Team Eero Panki meeskonnaga. Küll aga on favoriitide hulgas mullune ORC Euroopa meister selles klassis, Kalev Jahtklubi jaht Forte Jaak Jõgi meeskonnaga.


ORC II grupis on möödunud aastal kaksikvõidu võtnud Pärnu Jahtklubi jahid Sugar 2 ja Katariina II samuti Eestist ära. Ott Kikkase Sugar 2 - 2013.a ORC Euroopa meister ning nii 2014.a kui ka 2015.a MMi viies ja Aivar Tuulbergi Katariina II - 2013. a ORC Euroopa MV hõbe, ning 2014.a ORC MMi neljas võitlevad sel nädalalõpul Kreekas ORC Euroopa Meistrivõistlustel poodiumikohtade eest ja Taanis algaval sama klassi MMil on mõlemad meeskonnad samuti kõva konkurentsi pakkumas. See annab kindlasti rohkem võimalusi üllatusteks Muhu Väina regati poodiumil, kuid 2015.a regati hõbe, Alari Akermanni Merepärl, samuti Pärnu Jahtklubist, on kohal.


III grupis, mille nimeks sel aastal CDL<8 (maakeeli alla 8-meetrised jahid), kus võisteldakse ka Eesti meistritiitli nimel, on kohal ja valmis oma möödunud aasta regativõitu kaitsma Saaremaa Merispordi Seltsi jaht Kadri Tanel Õunaga roolis. Kindlasti pakub Kadrile tugevat konkurentsi Jaan Tiidemanni meeskond jahil Blanca, Kalev Jahtklubist.


ESTLYS1 grupis võib soosikuteks pidada Fanaticut Ain Jalasto juhtimisel Kalev Jahtklubist, kes on möödunud aasta regati hõbe, 2012.a regati võitja ning nii 2012. kui ka 2013.a Soome suurima avamereregati Suursaari Race oma klassi võitja. Kohal on ka möödunud aasta selle grupi võitjajaht Mir Venemaalt Aleksandr Kulikoviga roolis ning Kalev Jahtklubi Tessa Alar Ivansoni meeskonnaga, kes 2014.a regatil oli teisel poodiumikohal.


ESTLYS2 grupis on startimas ja tiitlit kaitsma minemas Mikk Metstaki meeskond jahil Brigitta Kalev Jahtklubist. Paremat tulemust ihkab kindlasti ka möödunud aasta teise koha jaht Liliann Saaremaa Merispordi Seltsist Margus Beljakovi meeskonnaga.


ESTLYS3 grupis tiitel on favoriitide hulgas möödunud aasta võitjana Haapsalu Jahtklubi jaht Aurora, mille roolis Pille Kaas ning möödunud aasta teise koha omanik, Margus Tasa meeskond jahil Mercurius Saaremaa merispordi Seltsist.

Kuna LYS gruppidesse on jahte selle aastal regatil registreerunud rohkem kui kunagi varem, võib siin klassis poodiumil ka üllatusi oodata.


Folkboote võistleb selle aasta regatil rekordarv - 18. Väga tugev favoriit on 2015.a Eesti meister ning Folkbootide klassi elluärataja ja pikaaegne eestvedaja Mikk Köösel jahiga Greta Kalev Jahtklubist, kes sel talvel sai EV Presidendilt ka teenete märgi purjetamise arendamise eest. Ka teised möödunud aastal poodiumile jõudnud meeskonnad on kohal – Peeter Välkmanni Tee Chee ning Hard Perki Svea Kalev Jahtklubist.


Paadis ainult tüdrukud - jahil Divine Intervention, roolis tubli Laser Radiali sõitja ja tänaseks spordikooli treeneriametit pidav Anne-Mari Luik - A. Le Coq 58. Muhu Väina regatt 2015 - foto Piret Salmistu

Paadis ainult tüdrukud - jahil Divine Intervention, roolis tubli Laser Radiali sõitja ja tänaseks spordikooli treeneriametit pidav Anne-Mari Luik - A. Le Coq 58. Muhu Väina regatt 2015 - foto Piret Salmistu


Regatil osaleb kaks jahti, millel pardal vaid naised: Noblessneri klubist Kaija Annika Malvaga roolis, kes sel hooajal Kalev Jahtklubis toimuvatel Marinepool Kolmapäevaregattidel palju poodiumikohti noppinud on  ja Rein Ottosoni Purjespordikooli kasvandikest koosnev naiskond jahil Équipe du Piloilleri 3 roolis tubli Laser Radiali sõitja ja tänaseks spordikooli treeneriametit pidav Anne-Mari Luik.


Merel toimuvat koordineerib ja juhendab juba kolmandat aastat peavõistlusjuht Andres Taltsi meeskond ning situatsioone ja proteste aitab lahendada protestikomitee esimees Alfredo Ricci Itaaliast, kes oli möödunud aastal Pärnus toimunud ORC klassi Euroopa Meistrivõistluste peavõistlusjuht, kuid on suurte kogemustega match race distsipliini rahvusvaheline kohtunik. Jahte mõõdab ja kontrollib Arvet Tetsmanni meeskond, regatibüroo tööd juhib peasekretär Krista Liivi tiim ja kogu regati korraldust juhib regatidirektor Indrek Ilves, kes seisab hea ka regati sponsorsuhete eest. Meelelahutust ja kaldaprogrammi organiseerib Andreas Lukin. Korraldavaid klubisid esindavad Renè Allik, Raiko Lehtsalu ja Rain Riim. Purjetajatele ja meediale vahendavad regatiinfot Piret Salmistu ja Agnes Lill ning regati turundust aitab korraldada Anneli Lepp.


A. Le Coq Muhu Väina regatti korraldavad Kalev Jahtklubi, Pärnu Jahtklubi ja Saaremaa Merispordi Selts koostöös Eesti Jahtklubide Liiduga. Muhu Väina regati toetajad on A. Le Coq, Postimees/Eesti Meedia, Helly Hansen/Sportland, DSV, Dermoshop, Loodus Invest, Musto, Bosch, Mount Gay, Euronics, Rahva Raamat, SailInvest, Tallinna linn, Pärnu linn, Haapsalu Linn, Hiiu Vald, Kärdla Sadam, SL Marinas, Veeteede Amet,  Eesti Vabatahtlik Mere- ja Järvepääste,  Alter Marine.


Regati kodulehekülg www.muhuvain.ee  
Regati Facebooki lehekülg - https://www.facebook.com/pages/Muhu-v%C3%A4ina-regatt/320779705992?sk=timeline 
Otseülekanne Postimehe portaalis – www.postimees.ee 
GPS jälgimine - www.sportrec.eu/?page_id=671
Parimad palad, pildid ja uudised regatilt - Postimehe portaali Purjetamine/Muhu Väina regatt alamlehel.
2015. aasta regati pildigaleriid ja videod - muhuvain.ee/galerii


Lisainformatsioon:

Indrek Ilves
Regati direktor
E-post: indrek@kjk.ee 
Telefon: +372 505 2526
www.kjk.ee


Renè Allik
Kalev Jahtklubi
E-post: renè@kjk.ee
Telefon: +372 523 3308
www.kjk.ee


Raiko Lehtsalu
Pärnu Jahtklubi
E-post: Raiko.Lehtsalu@jahtklubi.ee
Telefon: +372 508 8493
www.jahtklubi.ee


Rain Riim
Saaremaa Merispordi Selts
E-post:  Rain.Riim@tridens.ee
Telefon:  +372 502 0942


Ott Kallas
Eesti Jahtklubide Liidu peasekretär
Tel: +372 564 3914
E-post: ott@puri.ee
www.puri.ee


Piret Salmistu

Muhu Väina regati infojuht
Kalev Jahtklubi
E-post: piret.salmistu@gmail.com
Telefon: +372 507 7217